تفاوت بین ساعت های سوئیسی و ساعت های ژاپنی

پاسخ به این سوال که “ساعت سوئیسی بهتر است یا ساعت ژاپنی” بسیار پیچیده است. هر دو مزایا و معایب خود را دارند.
ساعت های سوئیسی لوکس و طبیعتا گران هستند. ساعت های سوئیسی سمبل بهتیرین کیفیت، مهارت هستند و سهم قابل توجهی از بازار ساعت را به خود اختصاص داده اند. اگر چه که عملکرد در ساعت های سوئیسی از همیت ویژه ای برخوردار است، اما اغلب توسط میراث سوئیسی بودن و مبالغه در حکایت این امر تحت الشعاع قرار میگیرد.
از طرف دیگر برندهای ژاپنی “کاربردی بودن” و “عملکرد” را به عنوان دو اصل مهم در ساعت سازی خود دنبال می‌کنند.

تاریخچه صنعت ساعت سازی بسیار جذاب است. در واقع همه چیز از سوئیس و در اوایل قرن شانزدهم آغاز شد. صنعت ساعت ژاپنی بسیار جدید است و یک پدیده ی قرن بیستمی به حساب می آید. با این حال تلاش ها و تاثیرگذاری آن در این مدت کوتاه بسیار قابل توجه بوده است. ژاپنی ها شکافی را در بین ساعت های لوکس ارزان قیمت شناسایی کردند که به دنبال کیفیت بود و توسط ساعتهای گران قیمت سوئیس پشتیبانی نمیشد. در بازیهای المپیک تابستانی ۱۹۶۴ کمپانی سیکو مسئولیت ثبت رکوردها را به لحاظ زمانی بر عهده داشت و در همان زمان بود که کوارتز به عنوان یک تکنولوژی ساعت برای اولین بار معرفی شد.

 

کوارتز ژاپنی یا کوارتز سوئیسی؟

در حالی که سوئیسی ها به ساخت ساعت های مکانیکی استثنایی ادامه می دادند ، موتورجدیدی به نام “کوارتز” جهان را فرا گرفت. کمپانی سیکو در ژاپن، اولین مدل تجاری ساعت مچی کوارتز به نام Astron را در سال ۱۹۶۹ به بازار عرضه کرد. موتور کوارتز در اوایل دهه ۱۹۸۰ تبدیل به تهدیدی برای صنعت ساعت سازی سوئیس و تقریبا به تعطیلی آن منجر شد.
سوئیسی ها برای اینکه در بازار بمانند و به رقابت خود در زمینه ی ساعت های لوکس ادامه دهند چاره ای جز تجدید قوا و جنگیدن نداشتند. در آن زمان رهبر آینده نگر گروه سواچ نیکلاس هایک (Nicolas Hayek) دریافت که درآینده رقابت های دنیای ساعت بیشتر از هر چیزی در زمینه ی نوع موتور خواهد بود. پیشبینی او امروز محقق شده و در دنیای مدرن ساعت کمپانی ETA بزرگترین شرکت سازنده ی موتور ساعت در جهان است که موتور ساعت های مختلف را تامین می کند. همتای ژاپنی ETA موتورهای Miyota متعلق به Citizen است. اگرچه موتورهای ژاپنی قیمت بسیار پایین تری دارند اما کاملاً دقیق و کارآمد هستند و روی اندازه های کوچک و مصرف کم انرژی کار می‌کنند.

اتوماتیک سوئیسی یا اتوماتیک ژاپنی؟

در حالی که ETA 2824 برجسته ترین موتور اتوماتیک سوئیس برای تولید کنندگان شخص ثالث است ، موتورهای Seiko و Citizen نیز در کار خود تبحر کافی دارند.  نسل های قبلی موتور های ژاپنی مانند Seiko 7S26 و Miyota 8215 قدرتمند بودند اما از دقت فوق العاده ای برخوردار نبودند. با این حال ، موتور های جدید ژاپنی قابلیت ها و ویژگی های خود را افزایش دادند.
موتور جدید ۶RXX از Seiko از نظر قابلیت اطمینان و ویژگی کاملاً قابل مقایسه با ۲۸۲۴ ETA است. حتی میوتا ۹۰۱۵ اگرچه دارای روتور پر سر و صدایی است اما گزینه های کارآمدی را ارائه می دهد. موتور های سوئیسی از قدرت ذخیره بهتری نسبت به موتورهای ژاپنی برخوردار هستند و به دفعات کوک و تنظیم کمتری نیاز دارند. به طور خلاصه، موتورهای سوئیسی هنوز کمی قوی تر و کارآمدتر هستند. اما با محدود شدن عرضه ی موتورهای ETA به برندهای خارج از گروه توسط سواچ Swatch محبوبیت موتورهای سیکو و میوتا رو به افزایش است.

 

موتور های مکانیکی ژاپنی

ژاپن سابقه طولانی در ساعت سازی دارد و امروزه بخش زیادی از موتورهای مکانیکی جهان را تولید می کند. موتور های ژاپنی به دلیل قابلیت اطمینان و مقاومت بسیار مشهور هستند. تولیدکنندگان اصلی عبارتند از: سیکو، اورینت که متعلق به سیکو است، و میوتا (گروه سیتیزن).
در حالی که صنعت ساعت سازی سوئیس هنوز برای برخی از مدلهای موتور از مونتاژ دستی استفاده می کند، موتور های ژاپنی بیشتر توسط یک خط مونتاژ ربات خودکار تولید می شود. این امکان باعث می شود که درجه خطای بسیار کمتری نسبت به چشم غیر مسلح وجود داشته باشد. با توجه به ماهیت این روش مونتاژ، موتورهای ژاپنی اغلب ارزان تر از موتورهای سوئیسی هستند ، اگرچه این به هیچ وجه به معنای کیفیت پایین نیست.

ویژگی های اصلی موتور های ژاپنی را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

• سطح اطمینان بسیار بالا

• بسیار محکم

• ارزش غیر قابل مقایسه برای پول

موتورهای میوتا با عملکرد بالا و قیمت های جذاب در دنیای ساعت سازی اجتناب ناپذیر شده است و اکنون در ساعت های بسیاری از برندها های مختلف جهان از سطح ابتدایی تا مدل های سطح بالا دیده می شود.

 

موتورهای مکانیکی سوئیسی

در میان تولیدکنندگان صنعتی، ما ETA ، Sellita و Soprod را داریم. شرکت هایی مانند Dubois-Dépraz ماژول هایی را تولید می‌کنند که به موتور های ETA اضافه می شوند. همچنین تولیدکنندگان سطح بالایی وجود دارند که غالباً در سایه برند های بزرگ باقی مانده و موتور های سفارشی تولید می‌کنند. اینها شامل Concepto ، Chronode و La Joux-Perret است.

موتور های سوئیسی به دلایل مختلف توسط بسیاری از سازندگان ساعت و مجموعه ها بسیار مورد احترام هستند. پایان کار و بهبودسازی جنبه مهمی از مکانیسم های سوئیسی است. از روشی که فلز ساخته می شود تا رنگ جواهرات، هر جزئیات در زیبایی در طی مراحل طراحی و ساخت در نظر گرفته می شود. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، سوئیسی ها اغلب برای برخی از موتورها هنوز مونتاژ دستی را به کار می گیرند که می تواند بر قیمت آنها تأثیر بگذارد.

ویژگی های اصلی موتور های سوئیس را می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد:

• دقت بسیار بالا

• اغلب قیمت‌های بالاتر

• پایان و بهبودسازی دقیق‌تر

 

قیمت ساعت سوئیسی بهتر است یا ساعت ژاپنی

موتورهای سوئیسی بسیار گران‌تر از موتورهای ژاپنی هستند. به‌عنوان‌مثال، اگر دو موتور قوی در طول سال‌ها را مقایسه کنیم بین Seiko 7S26 و Valjoux 7750، مورد دوم چندین برابر قیمت دارد.

 

شما کدام ‌یک را انتخاب می کنید؟

در بیشتر موارد، تولیدکنندگان سوئیسی و ژاپنی موتورهای باکیفیت و قابل اطمینان تولید می‌کنند. از نظر صنعتی بودن موتور، می توانید تفاوت های دقیق بین یک مدل و مدل دیگر را مشاهده کنید. به عنوان مثال، یک موتور ETA بعد از سه روز حدود ۲۱ ثانیه کمر یا سریع تر خواهد بود، در حالی که برای MIYOTA این تفاوت حدود ۶۰ ثانیه است؛ اما تفاوت اصلی در این نوع موتوردر کیفیت بهبود سازی و پایان کار است. از این نظر، موتورهای سوئیسی به طور معمول یک پله بالاتر هستند.

مقایسه موتورهای سوئیسی و ژاپنی با طیف گسترده ای از متغیرها در طراحی، تولید، مونتاژ، بهبودسازی و استایل امر دشواری است. در نهایت، همه چیز به آنچه که بدنبال آن هستید بستگی دارد: تصویر مشهور یک موتور سوئیسی، یا ارزش پول همان مدل ژاپنی. دقت و استحکام موتورها قابل مقایسه است، حتی اگر موتور ETA اذعان داشته باشد که از نظر بهینه سازی دارای مزیت است.

سخن آخر

در نهایت در بین برندهای ژاپنی و برندهای سوئیسی ساعت هایی با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه و اقتصادی وجود دارند که می توانند نیازهای شما را برآورده کنند. اگر مایل به خرید ساعت مچی هستید می توانید انواع ساعت های ژاپنی و سوئیسی را همراه با مشخصات کامل در فروشگاه اینترنتی واچ آنلاین مشاهده کنید. به یاد داشته باشید که حتی گرانترین ساعت ها را در واچ آنلاین می توانید با خرید اقساطی و گارانتی معتبر به دست داشته باشید.